Gillian Bottell Outstanding Player Award
Gillian was in the 1st ever Basin Wildcat junior girls team (Under 10) which started in 1981. This award was developed by the Club in memory of Gillian and the outstanding manner inwhich she represented herself and The Basin Wildcats.   Gillian tragically passed away in a car accident – reportedly on her way to a basketball game.
Megan Curwood 1999
Sally Aspinall 2000
Bree Fowler 2001
Erin Dupuy 2003
Allison McCoy 2004
Alicia Landsell 2005
Eleanor Kennedy 2006
Danielle Lansdell 2007
Darcie Quinn 2008
Kaya Boersma 2009
Melissa Tonkin 2010
Katie McRae 2011
Mel Cameron & Aimee Maywald 2012
Rebekah Kelly 2013
Isabelle Taylor 2014
Kayla Gialelis 2015
Lucy McLennan 2016
Talia Zalmoumis 2017
 Madison Walters 2018
   
   
Shane Nicholaou Outstanding Player Award
This award was developed by the Club in memory of Shane but more so in recognition of the contributions his parents who coached at the Club and his sister who played for The Basin Wildcats.  Shane passed away from cancer at the age of 18.
Ben Coleman 1999
Gerrard Leonard 2000
Brad Vey 2001
Mitch Kennedy 2003
Shane Dunstan 2004
Daniel Billsborrow 2005
David Bottel 2006
Michael McCoy 2007
Nathan Tait 2008
Brenton McAlpine 2009
Mitchell Fisch 2011
Tom Conway 2012
Sam Crofts 2013
Daniel Sumsion 2014
Jaylen Chown 2015
Brent Patterson 2016
Cameron Blease 2017
Joshua Ciccone 2018
   
Kyle Vassil Award  
This award was developed by the club in memory of Kyle Vassil who was an active Club member playing in our U14 team in 2010. This is why this award is only presented to an U14 player who demonstrates good commitment / attitude / perseverance, encourages other players and represents the club well.
Kyle tragically passed away at the age of 12 in February 2010 while swimming at a school camp.
Jesse Taripo 2010
Jaimie Thompson 2011
Jordan Gialelis 2012
Madison Walters 2013
Lachlan Wright 2014
Mia Heinen 2015
Adam Barnes 2016
Martha Bone 2017
Christian Poe 2018
   
   
Junior Encouragement (Boy) Award
Koby Ferriggi 2012
Felix Seymour 2013
William Hartelt 2014
Harry McGorm 2015
Shaun Massie 2016
Max Nicoll 2017
Riley White 2018
   
   
Junior Encouragement (Girl) Award
Sarah Monk 2012
Amy Hamlin 2013
Alana Clemow 2014
Kaitlyn Mayfeild 2015
Kate Bourke 2016
Chloe Schaller 2017
Millicent Coverdale 2018
   
Justin DaCosta Memorial Award
Best Club Member
Travis Perkins 2003
Frank & Linda Rooy 2004
Tony Davidson 2005
Glenda McAlpine 2006
Darren Tait 2007
Warren DaCosta 2008
Peter Asquith 2009
Caleb Hornstra 2010
Jennifer McRae 2011
Daniel Passingham 2012
Angela Lach 2013
Kirsty Ferriggi 2014
Tory Tilley 2015
Jason Clemow 2016
Justin Huttig 2017
Penny Hartelt 2018
   
   
Celebration Services Sportsmanship Award (Girl)
Player who displays outstanding sportsmanship
Simone Martin 2015
Payton Airs 2016
Madeline Vlek 2017
Rosemary Sykes 2018
   
   
Celebration Services Sportsmanship Award (Boy)
Player who displays outstanding sportsmanship
Evan Cribb 2015
Andrew Martin 2016
Hayden Landy 2017
  Harry McGorm 2018
   
 
Peter O’Callaghan Memorial Award –
Best player and contributor to the club – Girl
Brittany Bourke 2015
Olivia Heinan 2016
Rebecca Withers 2017
Rylee Hummel 2018
 
 
Peter O’Callaghan Memorial Award –
Best player and contributor to the club – Girl
Jordan Gialelis 2015
Isaac Williams 2016
Jacob Taylor 2017
Reece Walsham 2018
 
Jayco Coaches Award  
Recognition of contribution  
Gavin Fox 2015
Tony Davidson 2016
Leigh Ellis 2017
Michael McGorm 2018